Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής της Β΄τάξης

Σήμερα Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019 επισκέφτηκε το σχολείο, μετά από πρόσκλησή μας, κλιμάκιο του Αστυνομικού Τμήματος Νάουσας, με αφορμή την υλοποίηση προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής της Β΄ τάξης με θέμα:

« Κυκλοφορώ με ασφάλεια στο δρόμο ».

Επικεφαλής του κλιμακίου ήταν ο Αστυνομικός Διοικητής του Τμήματος Νάουσας κ. Κουτσιούμπας συνοδευόμενος από τον Υποδιοικητή κ. Ζαχαριάδη και μάλιστα ήταν αυτοί που παρουσίασαν το πρόγραμμα στη Β΄τάξη.

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος μέσα στην τάξη, μίλησαν στο προαύλιο του σχολείου σε όλους τους μαθητές/τριες, για το ρόλο της αστυνομίας στον τομέα της ασφάλειας των πολιτών, έδωσαν στα παιδιά χρήσιμες συμβουλές για την ασφαλή χρήση του ποδηλάτου και την χρήση της ζώνης στο αυτοκίνητο, οδηγίες για την συμπεριφορά τους απέναντι σε ξένους που μπορεί να τα προσεγγίσουν, απάντησαν, με αξιοσημείωτη υπομονή, σε πλήθος ερωτήσεων των παιδιών και τέλος παρουσίασαν μέρος του εξοπλισμού που διευκολύνει το έργο τους, όπως οχήματα, στολές, ασύρματοι κλπ.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η είσοδος, με τις μηχανές τους, η ομάδα « Δίας » της αστυνομίας και η φιλική διάθεση με την οποία παρουσιάστηκε το έργο τους.

Τους ευχαριστούμε όλους για την ιδιαίτερα προσεγμένη και φιλική παρουσία τους και προπάντων για τις χρησιμότατες συμβουλές προς τα παιδιά.