«ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ»

Την Τετάρτη 10 Μαΐου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄, Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας, παρουσίασαν στο κοινό τη θεατρική παράσταση «Μια συνάντηση με τον Αριστοτέλη«. Είχαν προηγηθεί δύο πρωινές παραστάσεις την Τρίτη και την Τετάρτη, τις οποίες παρακολούθησαν οι μαθητές των σχολείων της πόλης μας.

Οι μαθητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και μετέδωσαν στο κοινό, που γέμισε ασφυκτικά το θέατρο, όσα  βίωσαν και έμαθαν  σ” όλη τη διάρκεια της ενασχόλησής τους με τον μεγάλο φιλόσοφο. Η παράσταση, που κατά γενική ομολογία ήταν υψηλού επιπέδου,  αποτελούνταν από τέσσερα μέρη.

Α΄ΜΕΡΟΣ

Σχέση δασκάλου μαθητή μέσα από κείμενα ποιητικά και όχι μόνο

Τραγούδι: Όπου υπάρχει αγάπη

Β΄ΜΕΡΟΣ

Μια θαυμαστή αλυσίδα: Σωκράτης-Πλάτων-Αριστοτέλης-Αλέξανδρος

Τραγούδι: Δι” ευχών

Γ΄ΜΕΡΟΣ

Η ζωή του Αριστοτέλη, με κείμενα και προβολές.

Τραγούδι: Η σωτηρία της ψυχής

Δ΄ΜΕΡΟΣ

Διάλογος με τον Αριστοτέλη

Τραγούδι: Ν” αγαπάς

Το κοινό χειροκρότησε θερμά τους μαθητές και τις μαθήτριες, που ξεπερνώντας τον εαυτό τους, απέδωσαν άψογα τους ρόλους τους. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά τους τούς:

Το Δήμο Νάουσας, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νάουσας, τους κ. Σπύρο και Ελπίδα  Κεφαλά , την κ. Μπρούβαλη Βιργινία,την κ. Πεχλιβάνου Μαρούλα, τις κυρίες  Βαταντζή Ειρήνη, Ιορδανίδου  Ζωή,  Ζιάννη Μεταξούλα, Μπόσι Λουλιέτα, τους κ. Στέφανο και Νίκο Τούφα και τις κυρίες του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων.

Συντελεστές της παράστασης

Κείμενα- Σκηνοθεσία: Σγουρίδου Μαρία