Εγγραφές στην Α τάξη σχ. έτους 2023-24

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Εγγραφές  στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2023-24

Σύμφωνα με την υπ΄αριθμ. Φ.6/15012/Δ1/09-02-2023 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων οι εγγραφές των μαθητών /ριών στην Α΄ τάξη των Δημοτικών Σχολείων όλης της χώρας για το σχολικό έτος 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.

Επισημαίνεται ότι το σχ. έτος 2023-2024 στην Α ́ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

Ειδικότερα στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Νάουσας, θα εγγραφούν οι μαθητές/τριες που έχουν,  ως διεύθυνση κύριας κατοικίας της οικογένειας, στα γεωγραφικά όρια που έχουν αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του νηπιαγωγείου και στην ιστοσελίδα μας.

Διαδικασία εγγραφής

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών θα γίνονται καθημερινά από τις από τις  9.30 π.μ. έως τις 11.30 π.μ. μετά από τηλεφωνική επικοινωνία  με το Διευθυντή προκειμένου να κανονιστεί ραντεβού με τον κάθε γονιό χωριστά.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

1. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπίου          ( δίνεται από το νηπιαγωγείο )
  2. Υπεύθυνη Δήλωση Στοιχείων του μαθητή  ( δίνεται από το νηπιαγωγείο )
  3. Βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού      ( θα πρέπει να το έχετε μαζί σας για να ελεγχθεί )
  4. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας  Συνήθως φωτοτυπία λογαριασμού Ηλεκτρικού Ρεύματος,  κινητής τηλεφωνίας στο όνομά σας. Σε διαφορετική περίπτωση συμπληρώνετε Υπεύθυνη  Δήλωση μόνιμης κατοικίας που θα σας δοθεί κι αυτή από το σχολείο
  5. Πιστοποιητικό γέννησης  ( θα το αναζητήσει το σχολείο )
  6. Ατομικό Δελτίο Υγείας   ( θα σας δοθεί κατά την εγγραφή του παιδιού σας στο σχολείο )

Συμπερασματικά μαζί σας θα έχετε:

Τη Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπίου

Το Βιβλιάριο εμβολίων του παιδιού