«Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός – Υποστηρίζοντας τους Γονείς»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η πολιτιστική εταιρεία «Τροπισμός – Για τις Τέχνες, τον Πολιτισμό & την Έρευνα» διοργανώνει ενημερωτική ημερίδα: «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός – Υποστηρίζοντας τους Γονείς». Σε συνεργασία με «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και τον ειδικό εισηγητή, ψυχολόγο Χρήστο Σωζόπουλο. H εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Μαΐου στις 17.00, στην αίθουσα ΕΡΙΑ στη Νάουσα. Η είσοδος είναι ελεύθερη. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Νάουσας.
Περιγραφή:
«Μαμά να τον χτυπήσω κι εγώ;», «Δεν αντέχω άλλο μπαμπά, δεν θέλω να ξαναπάω σχολείο», δύσκολες φράσεις ειδικά όταν σχετίζονται με συμπεριφορά άλλων παιδιών απέναντι στο παιδί μας. Τι μπορούμε να απαντήσουμε; Πώς διακρίνουμε τις διάφορες μορφές βίας; Ποια τα όρια της έννοια του εκφοβισμού και της πλάκας; Πώς αντιδρούμε μετά την αποκάλυψη ενός περιστατικού εκφοβισμού; Ποια τα επόμενα βήματα και πώς θέτουμε όρια στα παιδιά μας; Είναι μερικά από τα ερωτήματα στα οποία θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε, μέσα από διάδραση και διάλογο με τους γονείς.