Πρόγραμμα » Η τσάντα στο σχολείο»

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Σας γνωρίζουμε ότι κατόπιν σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας θα υλοποιηθεί η δράση:

«Η τσάντα στο σχολείο». Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο των μαθητών/τριών για τουλάχιστον δύο Σαββατοκύριακα το μήνα. Η δράση αυτή θα συμβάλλει σε μια γενικότερη επανεκτίμηση της σημασίας και του ρόλου των εργασιών στο σπίτι σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο των μαθητών/τριών, οδηγώντας σε καλύτερη εξισορρόπηση ανάμεσα στις εργασίες που υλοποιούνται στο σχολείο και στις κατ’ οίκον εργασίες. Η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές/τριες δύναται να υλοποιούν κατ’ οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.

Προς υλοποίηση των παραπάνω, μετά από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου, η τσάντα των μαθητών/τριών θα παραμένει στο σχολείο την 1η  και 3η  Παρασκευή κάθε μήνα.

Η δράση θα υλοποιηθεί από τον αρχή του έως τη λήξη του σχολικού έτους 2019-20.

Για το Σύλλογο Διδασκόντων