ΠΡΟΣΟΧΗ Παρέλαση 197ης Επετείου Ολοκαυτώματος

ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ 197ης ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1822 (15 Απριλίου 1822)

Σάββατο 4 Μαΐου 2019

Ώρα 18.00 Μέγας Πολυαρχιερατικός Πανηγυρικός Εσπερινός της μνήμης των Αγίων Ναουσαίων Νεομαρτύρων στον Ι.Ν. Αγίου Μηνά και πάνδημη λιτανεία της ιεράς εικόνος των Νεομαρτύρων με κατεύθυνση στο Χώρο Μαρτυρίου (Κιόσκι), όπου θα τελεστεί αρτοκλασία.

Ώρα 20.30 Επετειακή συναυλία στο Δημοτικό Θέατρο με το μουσικό σύνολο «Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας».

Κυριακή 5 Μαΐου 2019

Ώρα 07.30 Όρθρος και Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο στον Μητροπολιτικό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.

Ώρα 10.00 Συγκέντρωση στον Μητροπολιτικό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος των Πολιτικών και Στρατιωτικών Αρχών και αντιπροσωπειών των Σχολείων.

(Απόδοση τιμών από τη Φιλαρμονική Εταιρεία Νάουσας).

Ώρα 10.30 Δοξολογία. Συμμετοχή του Μουσικού Σωματείου «Ωδείο Ναούσης».

Ώρα 11.15 Επιμνημόσυνη δέηση. Ρίψη Στεφάνου στον ποταμό της Αράπιτσας από τον Εκπρόσωπο της Κυβέρνησης και κατάθεση στεφάνων από εκπροσώπους Αρχών και Φορέων στο Χώρο Θυσίας. Τήρηση ενός λεπτού σιγής. Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου. Εκφώνηση του Πανηγυρικού της Ημέρας. Αναπαράσταση της θυσίας των γυναικών.

Ώρα 12.00 Κατάθεση στεφάνου από τον Δήμαρχο Η.Π. Νάουσας στο Μνημείο ων 1241 Νεομαρτύρων στο Πλακόστρωτο του πάρκου, «Κιόσκι».

Ώρα 12.30                                 Π Α Ρ Ε Λ Α Σ Η

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Λόγω έναρξης έργων του Δήμου Η.Π. Νάουσας επί της οδού Μ. Αλεξάνδρου το αμέσως προσεχές διάστημα και τη μη δυνατή διεξαγωγή της παρέλασης επί της προαναφερθείσας οδού, η παρέλαση θα διεξαχθεί ως εξής:

• Χώρος:

Μπροστά στην πλατεία του Αγίου Μηνά. Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Γεώργιος Σγούρδας.

• Δρομολόγιο παρέλασης:

Πλατεία Εμπορίου-Ζαφειράκη-Πλατεία Αγίου Μηνά-πάροδος Μαλάμου

• Διάλυση παρέλασης πολιτικών τμημάτων:

Επί της οδού Ζαφειράκη στη συμβολή με την πάροδο της οδού Μαλάμου (συμβολή με οδό Ζαφειράκη 40).

• Χώρος συγκέντρωσης των προς παρέλαση τμημάτων:

α) Πολιτικών: Επί της οδού Ζαφειράκη από το ύψος της Πλατείας Εμπορίου με τη σειρά παρελάσεως.

β) Στρατιωτικών: Επί της οδού Ζαφειράκη από το ύψος της Πλατείας Εμπορίου με τη σειρά παρελάσεως.

• Σειρά παρέλασης πολιτικών τμημάτων:

Φιλαρμονική, Ανάπηροι και Τραυματίες πολέμου, ο έχων το Γενικό Πρόσταγμα, Πολιτιστικά Σωματεία Δήμου Νάουσας, ο Σύλλογος Φίλων Ιστορίας και Αναπαράστασης Αυτής Γιαννιτσών, Δημοτικά Σχολεία Δήμου Νάουσας, Γυμνάσια, Λύκεια, ΕΠΑΣ, Οδηγοί, Πρόσκοποι, Ε.Ο.Σ., Στρατός, Φιλαρμονική.

• Σειρά παρέλασης Στρατιωτικών Τμημάτων:

Θα καθοριστεί από τον Στρατό.

• Δείκτες τρεις (3).

Ώρα 20.00 Υποστολή της Σημαίας από άγημα του Στρατού.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ