PostHeaderIcon «ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ»

Άνοιξε τις πύλες της η έκθεση «Λόγος και Εικόνα» PDF Εκτύπωση E-mail
Articles ΝΑΟΥΣΑ
Συντάχθηκε απο τον/την Σερδαρίδη Σωτήρη on Τρίτη, 27 Μάιος 2014 21:20

logoseikΤον αίθριο του 1ου ορόφου του Πολυχώρου ¨Βέτλανς¨ κοσμούν από το απόγευμα της Τρίτης τα έργα των μαθητών της Νάουσας που συμμετείχαν σ το εικαστικό πρόγραμμα ?Λόγος και Εικόνα?.

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το εικαστικό πρόγραμμα ?Λόγος και Εικόνα?  που υλοποιήθηκε κατά ένα μέρος στα σχολεία και το υπόλοιπο στα Εικαστικά Εργαστήρια στον Πολυχώρο της Βέτλανς. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε με τον συντονισμό του εικαστικού Νικόλα Μπλιάτκα και της παιδαγωγού Μαρίας Παπαδοπούλου και ανταποκρίθηκαν τα  1ο, 4ο, 6ο ,10ο Δημοτικά Σχολεία Νάουσας και το Δημοτικό Σχολείο Μαρίνας- Πολλών Νερών ? Γιαννακοχωρίου. Συμμετείχαν 135 μαθητές με τις δασκάλες Τζένη Κόια, Ειρήνη Μολφέτα, Κατερίνα Ψυρίδου, Ουρανία Καραΐσκου, Χριστίνα Δρόσου, Μαρία Ζγουρίδου, Μαρία Τσιαμούλου. Επίσης συμμετείχε και το παιδικό τμήμα των Εργαστηρίων με την εικαστικό Σοφία Παπαδοπούλου.

Η δράση είχε ως στόχο την εικαστική έκφραση με ερέθισμα τα λογοτεχνικά κείμενα ποιητών ώστε να προωθηθεί η φιλαναγνωσία και η δημιουργικότητα των παιδιών καθώς και το άνοιγμα των Εικαστικών εργαστηρίων στα Δημοτικά Σχολεία της πόλης μας.

logoseik1Κατά την παρουσίαση των κειμένων που αποτέλεσαν το ερέθισμα για την εργασία των παιδιών στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του Πολυχώρου ¨Βέτλανς¨ ο κ. Νικόλας Μπλιάτκας ευχαρίστησε τους γονείς για την παρουσία τους και τους μικρούς μαθητές για την συμμετοχή τους στο εικαστικό πρόγραμμα ?Λόγος και Εικόνα?.

Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής των εικαστικών εργαστηρίων κ. Μπλιάτκας στάθηκε ιδιαίτερα στα ερεθίσματα που αποκτούν τα παιδία μέσα από την ενασχόληση τους με τις τέχνες και τον πολιτισμό.

Ακολούθησε παρουσίαση των κειμένων που αποτέλεσαν το ερέθισμα για την εργασία από κάθε σχολείο ξεχωριστά.

Η έκθεση θα λειτουργήσει στο αίθριο του 1ου ορόφου του Πολυχώρου ¨Βέτλανς¨ από 28 Μαίου έως 11 Ιουνίου 2014, Δευτέρα-Παρασκευή ,  11.00π.μ -13.00 μ.μ

- See more at: http://inaoussa.gr/index.php/health/6972-ekthesi-logos-kai-eikona#sthash.re1cIMYd.dpuf