PostHeaderIcon Τι έγραψε ο τύπος

Υπέροχο αφιέρωμα από το 10ο δημοτικό σχολείο Νάουσας στον Οδυσσέα Ελύτη PDF Εκτύπωση E-mail
Articles ΝΑΟΥΣΑ
Συντάχθηκε απο τον/την Σερδαρίδη Σωτήρη on Τετάρτη, 28 Μάιος 2014 19:19

elsxoΜικρή για να χωρέσει τον μεγαλείο του Οδυσσέα Ελύτη, το ταλέντο και την θέληση των μαθητών της  Ε? τάξης του 10ου δημοτικού σχολείου αποδείχθηκε η αίθουσα εκδηλώσεων την Εστίας Μουσών.

Σε ένα εξαιρετικό αφιέρωμα στον μεγάλο έλληνα ποιητή Οδυσσέα Ελύτη οι μαθητές του 10ου δημοτικού ξεδίπλωσαν την ζωή και το έργο του καθηλώνοντας την ασφυκτικά γεμάτη αίθουσα εκδηλώσεων της Εστίας Μουσών. Σε μια προσπάθεια που ξεκίνησε στην αρχή της σχολικής χρονιάς οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να «ταξιδέψουν» με την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη.

elsxo1Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια σύντομη περίληψη της ζωής και των σταθμών ποιητή από τους μαθητές και με την βοήθεια του video ο ποιητής «ζωντάνεψε» για να καθηλώσει για μια ακόμη φορά με τον λόγο του το κοινό της Νάουσας.

Ακολούθησε απαγγελία ποιημάτων-τραγουδιών και θεατρικό του μεγάλου ποιητή με τον κ. Δημήτρη Παρόλα να συνοδεύει αρμονικά τις παιδικές φωνές στο πιάνο.

Οργανωτής και δημιουργός του αφιερώματος στον Ελύτη,  ήταν η κ. Μαρία Σγουρίδου, δασκάλα της Ε΄τάξης του 10ου δημοτικού σχολείου Νάουσας. Η προσπάθεια να μυήσουν τα παιδιά στην ποίηση είναι άξια συγχαρητηρίων και οφείλει να αποτελέσει παράδειγμα για την σχολική κοινότητα.

- See more at: http://inaoussa.gr/index.php/health/6982-elutis-dimotiko-naoussa#sthash.suRvWP76.dpuf