PostHeaderIcon Η ΜΟΥΣΙΚΗ

Η μουσική είναι μια πολύ όμορφη δραστηριότητα που αναζογωνεί.Όταν παίζεις μουσική εκφράζεσαι και τα ξεχνάς όλα.Καλό είναι να ασχοληθείς με κάποιο όργανο.Ύπαρχουν 3 κατηγορίες οργάνων μουσικής: τα ένχορδα όπως κιθάρα,τα πνευστά όπως τρομπέτα, και τα κρουστά όπως τύμπανο.οι νότες της μουσικής είναι 7: ντο,ρε,μι,φα,σολ,λα,σι. Η μουσική επίσης ακονίζει το μυαλό και μοιάζει λίγο με τα μαθηματικά. Στη μουσική όπως υπάρχουν οι νότες υπάρχει και το πεντάγραμμο. Είναι 5 γραμμές παράλληλες μεταξύ τους που εκεί τοποθετούνται οι νότες για να παικτούν. Μπορείς να επιλέξεις το όργανο που εσύ επιθυμείς. Θα μάθεις να παίζεις ωραίες μελοδίες. Και άμα μάθεις καλά να παίζεις το όργανο σου σίγουρα κάποια μέρα θα γίνεις  μεγάλος μουσικός.

Η ορχήστρα είναι ένα σύνολο οργάνων που παίζουν μαζί.Σε κάθε ορχήστρα υπαρχει ενας μαέστρος που κάνει με το χέρι του κάποιες κινήσεις για να καταλάβουν οι μουσικοί αν θα παίξουν τις ψηλές νότες ή τις χαμηλές,ή αν παίξουν γρήγορα ή αργά.Θα ηταν υπέροχα αν υπήρχε το μάθημα της μουσικής και στα σχολεία!

Μαρία Εξηντάρα