Ένα μικρό Λαογραφικό Μουσείο στην Δ΄ τάξη

Σε συνέχεια των δραστηριοτήτων της και μετά την επίσκεψη  στο λαογραφικό μουσείο της πόλης μας, η  Δ΄ τάξη του σχολείου μας οργάνωσε το δικό της λαογραφικό μουσείο με εκθέματα τα οποία συγκέντρωσαν τα παιδιά της τάξης,  χάρη στο ενδιαφέρον που έδειξαν τα ίδια αλλά και οι γονείς και οι παππούδες τους.

Τα εκθέματα ήταν εντυπωσιακά και έδωσαν την ευκαιρία στα παιδιά να τα μελετήσουν και να γνωρίσουν μέσω των αντικειμένων τον τρόπο ζωής των ανθρώπων στα προηγούμενα χρόνια.

Παράλληλα, επισκέφτηκε την τάξη η κα Παπακωνσταντίνου Ανθούλα, γιαγιά μαθήτριας της τάξης, η οποία προσφέρθηκε να μιλήσει στα παιδιά. Κατάφερε λοιπόν με ιδιαίτερα επικοινωνιακό τρόπο να μεταφέρει τις εμπειρίες της για την καθημερινότητα των ανθρώπων της εποχής της αλλά και βιώματα από τα σχολικά της χρόνια. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν πραγματικά και με πολύ εύστοχες ερωτήσεις συμμετείχαν σε έναν πολύ γόνιμο διάλογο.

Τέλος, το μουσείο παρουσιάστηκε και στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου αλλά και στους γονείς και παππούδες των παιδιών στους οποίους ξύπνησε πολύ όμορφες μνήμες.

Η δημιουργία του μικρού μας μουσείου έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να ανατρέξουν με την φαντασία τους στον παραδοσιακό τρόπο ζωής των προηγούμενων χρόνων, αλλά και να αντιληφθούν τις μεγάλες διαφορές με την σημερινή δική τους πραγματικότητα και την ταχύτητα εξέλιξης των πραγμάτων, την οποία είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν σεβόμενα όμως την ιστορία και την εμπειρία των παλαιότερων.

%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-004

%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-003

%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-001

%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%b1%cf%82-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-005