ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016, τα παιδιά της Δ΄ Τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία της δασκάλας τους κ. Ξυδάκη Γαρυφαλλιάς,  επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της εφαρμογής προγράμματος ευέλικτης ζώνης και σε σύνδεση με το μάθημα της Μελέτης του Περιβάλλοντος. Στο Μουσείο τα παιδιά υποδέχτηκε και ξενάγησε ο κ. Παναγιώτης Μώκιος.

Οι μικροί μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία του Μουσείου και θαύμασαν τα εκθέματά του τα οποία τους ενθουσίασαν. Χώροι που αναπαριστούν δωμάτια σπιτιού της παλιάς Νάουσας, χρηστικά αντικείμενα, φορεσιές αλλά και οπλισμός ηρώων από την εποχή της επανάστασης  κοσμούν το Μουσείο.

Το Λαογραφικό Μουσείο είναι εξαιρετικά προσεγμένο, αποτελεί στολίδι για την πόλη μας και αξίζει να το επισκεφθούν οι μικροί για να μάθουν και οι  μεγάλοι για να θυμηθούν.

%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-001%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-002

%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%b5%ce%af%ce%bf-003