ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, που καθιερώθηκε εδώ και τρία χρόνια. Το κεντρικό σύνθημα του φετινού εορτασμού ήταν:

«Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Το πρώτο δίωρο τα παιδιά όλων των τάξεων παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ένα βίντεο σχετικό με τους παραολυμπιακούς αγώνες και το δικαίωμα και τη χαρά της συμμετοχής σε αθλητικές δράσεις. Στη συνέχεια, στις τάξεις τους, κουβέντιασαν και ζωγράφισαν σχετικά θέματα. Ένιωσαν όμως πραγματικά το νόημα του συνθήματος στα παιχνίδια και τα αθλήματα που ακολούθησαν στην αυλή, στα οποία συμμετείχαν όλοι και έκαναν πράξη όσα έμαθαν.